Vše na co si zpomenete

hry online zdarma pro všechny
share-rapid

Chat

Reklama24

Aukro

Návody

Jak ořezávat doutníky

Jak ořezat doutník na několik způsobů. :-)

Jak ořezávat doutníky

Suché doutníky není potřeba ořezávat, jsou ořezány již při výrobě. Doutníky vlhké před zapálením ořezat musíme, protože mají uzavřenou hlavu. Je tomu tak proto, aby rychle nevysychaly. Způsobů, jak toho docílit, je několik. Za nejlepší považuji ořezání hlavy doutníku ruční gilotinkou

Doutníková gilotinka

Doutníková gilotinka

1) Ořezání hlavy doutníku ruční gilotinkou

Nabídka doutníkových gilotinek v různých cenových relacích je na českém trhu dobrá. Jsou vyráběny jedno, dvou a trojčepelové, přičemž nejoblíbenější jsou dvoučepelové. U jednočepelových gilotinek hrozí, že se doutník vzepře proti čepeli, následkem čehož smotek poškodíte. S trojčepelovými se moc nesetkáte a když už, jsou příliš drahé. Tuším, že u nás je k dostání snad jenom jeden druh, který stojí kolem 1000,- Kč. Investice do dobré gilotinky se vám každopádně vyplatí, proto na tomto příslušenství nešetřete. Dražší v tomto případě znamená zpravidla i lepší.

a) Ořezání hlavy pravidelného doutníku ruční gilotinkou

  • Předtím, než hlavu doutníku ořežete, je lepší lehce ji navlhčit na rtech. Vyhnete se tak jejímu případnému popraskání.
  • Najděte rameno doutníku, což je místo, kde se zakulacená část doutníku začíná rovnat, tj. přibližně 2mm od uzavřeného konce (viz obrázek v článku o anatomii doutníku). Kdybyste doutník ořezali za tímto místem, pravděpodobně by se vám rozbalil krycí list.
  • Umístěte doutník mezi čepele gilotinky a pomalu je stiskněte k sobě tak, aby se smotku pouze dotýkaly.
  • Nyní musíte čepele prudce a rázně stlačit. Pokud byste je stlačili pomalu, hrozilo by poškození krycího listu, nebo vytažení listů z doutníku.

b) Ořezání hlavy nepravidelného doutníku ruční gilotinkou

S tvarem doutníku se výrazně mění intenzita jeho chuti. Na otázku, ve kterém místě ořezat hlavu nepravidelného doutníku, proto neexistuje jednoduchá odpověď. Z jistotou lze tvrdit pouze to, že je potřeba odstranit takový kus hlavy, aby bylo možno z doutníku táhnout. Já, za ideální místo k ořezání hlavy nepravidelného doutníku, považuji asi 5mm od jejího konce. Nejlépe však uděláte, když budete postupovat následovně: Ořežte nejprve malý kus hlavy a chvíli kuřte. Pokud vám nebude tah vyhovovat, můžete jej jednoduše zvětšit.

Nutno dodat, že gilotinku je potřeba udržovat čistou a ostrou. Jen tak bude schopna dobře odvádět svou práci.

2) Ořezání hlavy doutníku doutníkovými nůžkami

Postup je stejný, jako při použití gilotinky.

3) Ořezání hlavy doutníku kruhovým nožem

Tomuto řezu se přezdívá býčí oko a k jeho vytvoření se používá kruhový nůž. Setkal jsem se s ním u nejednoho suchého doutníku, ale u vlhkých s ním zkušenosti nemám, používám gilotinku. Údajně ale není dobré dělat otvor příliš hluboký, protože kouř poté půjde středem doutníku a bude velmi horký.

4) Ořezání hlavy doutníku klínovým řezem

Klínový řez vytváří v hlavě doutníku tvar písmene „V“, k jehož vytvoření se používá speciálního ořezávače. Je ale možno použit i ostrý nůž. Takto ořezaný doutník může při kouření produkovat horký kouř a více popelu.

Řezy (zleva): býčí oko, klínový řez, rovný řez

Řezy

5) Ořezání hlavy doutníku nožem

Nůž musí být perfektně ostrý, ale i přesto doporučuji tento způsob spíše jen jako nouzové řešení.

6) Propíchnutí hlavy doutníku špendlíkem či jiným ostrým předmětem

Metodu zmiňuji jen proto, že existuje. Její použití nedoporučuji.

7) Odkousnutí hlavy doutníku zuby

Tento způsob odstranění hlavičky jsem aplikoval u svého prvního doutníku. Vzpomínám, jak jsem pak po celou dobu kouření plival tabák z pusy. Postup podle mě použitelný jen v amerických filmech.

Žádné komentáře